Zadzwoń do nas!
Twoje konto
O sklepie
Informacje
Kontakt
0 801 000 610
tel.: (58) 746 37 97
fax: (58) 739 50 92
Infolinia czynna:
poniedziałek 7:30-17:30
wtorek - piątek 7:30-15:30
Woda w basenie powinna być czysta, to stwierdzenie banalne i oczywiste. A najskuteczniejszym sposobem na uzyskanie czystej wody w basenie jest jej filtrowanie. Najbardziej zaś efektywnym urządzeniem, które pozwala osiągnąć ten cel, jest pompa piaskowa.
Do oczyszczania wody w basenie – poza odpowiednią chemią – absolutną koniecznością jest pompa filtrująca. Po pierwsze, wymusza ona w basenie obieg wody, dzięki czemu nie staje się on zbiornikiem wody stojącej, w której idealne warunki dla rozwoju znajdują drobnoustroje, w rodzaju grzybów, bakterii czy glonów. Fatalnie wpływają one na jakość wody i na stan samego basenu. Po drugie, zadaniem pompy jest odfiltrowywanie zewnętrznych zanieczyszczeń dostających się do basenu, takich jak ziemia, liście, insekty lub nasze własne włosy czy naskórek. Pompa zasysa wodę ze zbiornika, tłoczy ją do filtra i oczyszczoną kieruje z powrotem. Taka pompa filtrująca powinna działać przynajmniej przez kilka godzin dziennie, w czasie gdy nie korzystamy z basenu.
Baseny ogrodowe wyposażone są zazwyczaj albo w pompę kartuszową, albo w piaskową. Pompa piaskowa do basenu ma taką zasadniczą przewagę nad kartuszową, że używany w niej środek filtrujący –piasek albo szkło kwarcowe – trzeba wymieniać znacznie rzadziej niż papierowe wkłady do pompy kartuszowej; nawet co kilka sezonów. Znacznie obniża to koszt użytkowania pompy.
Dobór właściwej pompy zależy głównie od wielkości zbiornika. Filtry papierowe nadają się do małych zbiorników, ale w większych basenach (od 10 tys. litrów) zdecydowanie lepiej sprawdzają się filtry piaskowe. Wydajność pomp piaskowych podaje się jest zwykle w litrach na godzinę pracy (l/h). Poza tym liczy się prędkość przepływu wody przez urządzenie, czyli czas, w jakimi pompa jest w stanie przefiltrować wodę w basenie. Jeśli filtr papierowy nie radzi sobie z zabrudzeniami dostającymi się do basenu, konieczna może być wymiana pompy basenowej na piaskową.
Pompa piaskowa do basenów jest wydajna, a zarazem sprzyja środowisku. Filtry piaskowe zbudowane są z plastikowego pojemnika pełnego piasku, przez który przepływa pod ciśnieniem woda – zanieczyszczenia osadzają się na nim i pozostają wewnątrz filtra. Piasek jest i ekologiczny, i tani. Jeśli zaś zdecydować się na zakup pompy piaskowej z generatorem chloru, nie trzeba będzie osobno aplikować do wody w basenie chemii, a naturalny chlor jest też bezpieczniejszy dla użytkowników.
Cena pomp firmy INTEX oferowana przez nasz sklep ma bardzo dobry stosunek do jakości (zwłaszcza dzięki przygotowanej dla produktów firmy INTEX promocji). Koszt eksploatacji pomp piaskowych też jest nieduży. Piasek wymieniamy dużo rzadziej niż filtry, powinien wystarczyć na kilka sezonów. Cena worka piasku do pompy nie przekracza 30 zł, a efektywniejsze szkło kwarcowe kosztuje raptem około dwa razy więcej. Takich filtrów można używać przez 2 do 3 lat, ważna jest jednak regularna ich kontrola i czyszczenie co kilka tygodni. Zanieczyszczone pompy piaskowe nie będą bowiem spełniały swojej roli, a woda w basenie stanie się mętna. Czyszczenie filtra jest banalnie proste – wystarczy po prostu przepłukać filtr. Należy to robić również demontując basen po sezonie. Jak działa pompa piaskowa do basenów?
Woda filtrowana przez pompę w basenie krąży w układzie zamkniętym. Dostaje się ona do pompy wężem, podlega oczyszczeniu, a drugi wąż umożliwia jej powrót do zbiornika. Pompa filtrująca jest urządzeniem elektrycznym, więc przed wejściem do wody dla własnego bezpieczeństwa trzeba upewnić się, że została wyłączona. Stelażowe i rozporowe baseny ogrodowe wyposaża się standardowo w otwory, do których mocuje się pompy piaskowe. Co robić w razie usterki pompy?
Oczywiście, jak każde urządzenie, także pompa piaskowa może ulec awarii, która powoduje zatrzymanie całego procesu filtrowania. Nie zawsze jednak jest to usterka poważna i z wieloma będziemy potrafili poradzić sobie samodzielnie, nawet bez szczególnych umiejętności technicznych czy specjalistycznej wiedzy. Rozpoznać rodzaj awarii można często po jej typowych objawach. Często zresztą to nawet nie awaria sprzętu, tylko błąd użytkowników. Czasem padają z ich strony pytania w rodzaju: dlaczego pompa basenowa się zapowietrza albo dlaczego pompa basenowa nie zasysa wody? Pomp nie wolno otóż uruchamiać, jeśli otwory w ścianach basenu nie są zalane wodą, nie może ona pracować „na sucho”. By pompa piaskowa się nie zapowietrzyła, należy ją podłączać dopiero po napełnieniu basenu. Jeśli lustro wody w basenie znajduje się zbyt nisko lub na granicy możliwości jej zassania, pompa piaskowa może nie dać rady jej zaciągnąć. Inną przyczyną problemów z zasysaniem wody może być skrajne zabrudzenie od dawna nie czyszczonego filtra pompy. Tego typu usterki są stosunkowo łatwe do usunięcia. Może się oczywiście również zdarzyć, że przyczyna awarii jest trudniejsza do stwierdzenia, a ona sama – poważniejsza. W razie wątpliwości, należy udać się z pompą do serwisu, gdzie zostanie ona fachowo przejrzana i naprawiona. Pompy piaskowe firmy INTEX są jednak wysokiej jakości i prawidłowo używane produkty tej marki rzadko ulegają większym awariom.
Copyright © intex-outlet.pl / 2021 wszystkie prawa zastrzeżone, Global Income s.c.